Overcast   55.0F  |  Forecast »

Gimme, Gimme!

Cool things Metro Parent editors love and you gotta have
Feb 6, 2013
08:39 AM

Outstanding Organic After-School Snacks for Kids

Every mom knows 'I'm hungry!' is the first thing out of a kid's mouth when they get home. Feel good about what goes in their bellies with these healthy snacks.

Does your stomach sink when you hear the words, "I'm hungry"? It can be struggle trying to fight the munchies after the school bell rings. Don't fret: There are healthy alternatives out there! These eight organic snacks have every taste bud covered. We even found a snack that won't trigger gluten, dairy or nut allergies. Check them out!

 

Pirate's Booty Aged White Cheddar Snacks

Arr, matey! Set sail on some after-school adventures, where the "X" marks the spot you'll find some booty – Pirate's Booty, that is. This yummy treasure is made with puffed rice and corn, aged white cheddar and baked, not fried – so it does a booty, er, body good. Costs range about $23 to $34 for packs ranging from 12 to 60.

 

Plum Kids Jammy Sammy Grape Jelly and Peanut Butter

Check out this cool take on after-school staple PB&J – the Jammy Sammy by Plum Kids. Perfect for on-the-go children, it's made with 100 percent whole grains and real organic fruit – so it satisfies the munchies and mom's conscience. Not a fan of grape jelly? It comes in strawberry/peanut butter or blueberry/oatmeal, too. A pack of five is about $5.

 

Horizon Organic Colby Cheese Sticks

Take a basic cheese stick and make it better – make it organic! This colby version by Horizon Organic is a taste tempter. Pair it with a whole grain cracker and you've fueled their tanks for another few hours. Available in many grocery stores – check yours! A six-pack runs around $5.

 

Stonyfield YoKids Squeezers – Blueberry & Lemonade

A refreshing new yogurt flavor comes from Stonyfield organics – blueberries and lemonade. Kids love to grab a yogurt on the go, and these squeezers are perfect. Great for after school – or toss one in the freezer and call it dessert, later in the evening. Either way, it's a healthy choice. A pack of eight of 2-ounce squeezers is around $5.

 

Clif Kid Z Bar – Crispy Rice

No time for homemade rice crispy bars? No worries – Clif Kid to the rescue! This chocolate version will be sure to satisfy any sweet tooth in the house. What more could you ask for? It's organic with 8 grams of whole grains and only 2.5 grams of fat. They could even have seconds. A box of six bars is about $10 (though bulk sizes on Amazon are a better bargain!).

 

Mary's Gone Crackers Sticks & Twigs Pretzels

Food allergies in your house? Don't worry: Mary's Gone Crackers has you covered with her sea-salt Sticks & Twigs Pretzels. This crunchy treat is gluten-free, dairy-free, kosher and vegan – oh, and did I mention organic? Made from a blend of grains and sprinkled with sea salt, they're a tasty treat. A 7.5-ounce bag is about $5.

 

Cascadian Farm Oatmeal Raisin Chewy Granola Bars

Did they ask for a cookie? Hand them this yummy oatmeal raisin granola bar by Cascadian Farm instead. The only way they'll tell the difference is by the shape. This organic bar contains 3 grams of fiber and only 7 grams of sugar. You won't feel guilty when they ask for another one. A box of eight is about $5.

 

Santa Cruz Organic Orange Mango Juice

No self-respecting after-school snack is complete without juice. Santa Cruz's orange mango blend will please their preteen palates. It's sunshine in a glass! One 8-ounce serving contains 100 percent of the recommended daily allowance for vitamin A – and only 130 calories. Expect to pay about $5 for a 32-ounce bottle.

Aug 9, 2013 01:51 pm
 Posted by  LBW95

Thank you for all of the helpful and healthy information!

Add your comment:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement