Overcast   32.0F  |  Forecast »
Edit Module

Price Comparisons: Organic vs. Conventional Foods

Organics have traditionally been more expensive, but growing availability and grocery store brands may help narrow the gap. We compare costs on 10 staples.

Often, stores tout lower price as an advantage of their store brands – and, increasingly, organic foods are being added to the lineup. Recently, Kroger, a chain that's pretty popular here in southeast Michigan, jumped on the bandwagon, revealing its Simple Truth brand of organic and natural foods. Its website states that the new line is honest, easy and affordable. But is it always a better bargain? Check out our side-by-side comparison of mom "must-haves" to compare receipts.

1. Milk (2-perent half gallon)

  • Simple Truth organic: $4.09 (6.39 cents per ounce)
  • Conventional milk: $2.99 (4.7 cents per ounce)

Bottom line: Conventional wins the price war on milk.

2. Cereal (12-ounce box)

  • Simple Truth Toasted Oats cereal: $2.59 a box (21.6 cents per ounce)
  • Cheerios: $3.19 a box (22.8 cents per ounce)

Bottom line: Simple Truth is the better bet for breakfast.

3. Yogurt

  • Simple Truth strawberry, 1 percent milk fat yogurt: $1.19 (19.8 cents per ounce)
  • Yoplait Original in strawberry: 60 cents each (10 cents per ounce)

Bottom line: Conventional dairy keeps more pennies in your pocket.

4. Eggs

  • Simple Truth cage-free, grain-fed eggs: $3.47 per dozen (28.9 cents each)
  • Ordinary Grade A eggs: $1.69 per dozen (14.1 cents each)

Bottom line: Make more omelets with conventional eggs.

5. Pasta

A pantry staple, pasta tends to find its way on to the table at least once a week.

  • Simple Truth 100-percent whole-grain spaghetti: $2.39 per box (14.9 cents per ounce)
  • Mueller's 100-percent whole-grain spaghetti: $2.39 per box (18 cents per ounce)

Bottom line: Save more money with organic pasta in your pantry.

6. Marinara sauce

  • Simple Truth: $3.29 per jar (13.2 cents per ounce)
  • Ragu Traditional: $1.68 per jar (7 cents per ounce)

Bottom line: Ragu goes in the cart, for a savings of almost 50 percent.

7. Nutrition bars

Whatever you call them, nutrition bars, energy bars or cereal bars – they make snacking, for busy families, better.

  • Simple Truth's fudge graham flavor: $1 each
  • Fiber One's Chewy for Kids: 0.73 cents per ounce

Bottom line: Conventional keeps more coins in your account.

8. Bread

From French toast to PB&J, bread is a must-have on most everyone's list.

  • Simple Truth's 100-percent whole grain bread: $3.69 per loaf (13.2 cents per ounce)
  • Brownberry Smooth Texture 100-percent whole-grain bread: $3.19 per loaf (14.5 cents per ounce)

Bottom line: Brownberry beats out Simple Truth by a just a bit.

9. Peanut butter

A lunchtime standby for most moms, peanut butter packs a protein punch worthy of the pantry.

  • Simple Truth's creamy variety: $4.79 per jar (26.6 cents)
  • Jif Creamy Peanut Butter: $2.99 per jar (16.6 cents per ounce)

Bottom line: Jif packs savings along with that protein.

10. Apple juice

This childhood favorite can be found year-round in fridges everywhere.

  • Simple Truth's brand: $3.39 per jug (0.05 cents per ounce)
  • Mott's apple juice: $3.49 per jug (0.06 cents per ounce)

Bottom line: Save cash by purchasing the organic apple juice.

Old to new | New to old
May 3, 2013 02:44 am
 Posted by  dealshonest

Natural food items are always a healthy tonic for health. But I personally don't like the packed food that is available at many leading food stores. Such food does not have proper nutrients, I suppose. But maybe I stand somewhere wrong, but I always prefer fresh vegetables and fruits.

Jan 13, 2014 12:30 am
 Posted by  amberczygan

How much more is organic fruit than conventional fruit? Like percentage per pound?

Oct 17, 2014 03:07 pm
 Posted by  Julia J.

Eating eggs that come from a free range, grain-fed chicken is much healthier than eating a regular egg. Most chickens are stuffed with countless chemicals, and that all goes into the eggs. You also have to be careful with buying just any milk. Cattle farms have cows that are infected with bacteria and disease from improper care. It's almost always better to spend the extra few dollars to ensure your health, rather then save a few dollars and compromise your families health.

Add your comment:
Edit Module
Edit Module
Advertisement
Edit Module

More »Latest Articles & Blog Posts

Simple Holiday Family Crafts to Make with On-Hand Material

Simple Holiday Family Crafts to Make with On-Hand Material

Does your family have paper cups, Legos, plastic spoons or toilet-paper rolls lying around? Transform them into angels, snowmen and even a chimney for Santa!

Bath Time Safety Tips for Babies and Toddlers

Bath Time Safety Tips for Babies and Toddlers

What's the best way to bathe your child? How can you keep them safe in the tub? A pediatric doctor at St. John Hospital and Medical Center in Detroit has tips.

Snowman Dessert Recipes: Tasty and Cute Ideas

Snowman Dessert Recipes: Tasty and Cute Ideas

Who doesn't love Frosty the Snowman? Kids will enjoy making – and eating! – some of these adorable and delicious snowman recipes.

Holiday Stamping Favorite Supplies from Stampin' Up

Holiday Stamping Favorite Supplies from Stampin' Up

Crafty company Stampin' Up offers a variety of fun stampers, punches and paper that transform into cool gift tags, cards and other fun DIY projects.

British Mom Sells Breast Milk to Pay for Christmas Gifts

British Mom Sells Breast Milk to Pay for Christmas Gifts

A mom of four from Manchester, England gets $20 for a bottle of her breast milk, which she sells online, reportedly to buy her kids presents for the holidays.

Hanukkah Holiday Craft Ideas for Kids and Families to Make

Hanukkah Holiday Craft Ideas for Kids and Families to Make

Gearing up for the Jewish Festival of Lights? Make the 2014 season shine with sun catchers and wall art featuring dreidels, menorahs and the Star of David.

Comedian Pretends to Accidentally Kill Son as a Prank

Comedian Pretends to Accidentally Kill Son as a Prank

Practical joker Roman Atwood tricks his child's mom into thinking he killed the little boy – and then posted the video to YouTube. How would you respond to this prank?

Edit Module
Advertisement
Edit Module
Advertisement
Edit Module
Advertisement