Fair   71.0F  |  Forecast »

Price Comparisons: Organic vs. Conventional Foods

Organics have traditionally been more expensive, but growing availability and grocery store brands may help narrow the gap. We compare costs on 10 staples.

Often, stores tout lower price as an advantage of their store brands – and, increasingly, organic foods are being added to the lineup. Recently, Kroger, a chain that's pretty popular here in southeast Michigan, jumped on the bandwagon, revealing its Simple Truth brand of organic and natural foods. Its website states that the new line is honest, easy and affordable. But is it always a better bargain? Check out our side-by-side comparison of mom "must-haves" to compare receipts.

1. Milk (2-perent half gallon)

  • Simple Truth organic: $4.09 (6.39 cents per ounce)
  • Conventional milk: $2.99 (4.7 cents per ounce)

Bottom line: Conventional wins the price war on milk.

2. Cereal (12-ounce box)

  • Simple Truth Toasted Oats cereal: $2.59 a box (21.6 cents per ounce)
  • Cheerios: $3.19 a box (22.8 cents per ounce)

Bottom line: Simple Truth is the better bet for breakfast.

3. Yogurt

  • Simple Truth strawberry, 1 percent milk fat yogurt: $1.19 (19.8 cents per ounce)
  • Yoplait Original in strawberry: 60 cents each (10 cents per ounce)

Bottom line: Conventional dairy keeps more pennies in your pocket.

4. Eggs

  • Simple Truth cage-free, grain-fed eggs: $3.47 per dozen (28.9 cents each)
  • Ordinary Grade A eggs: $1.69 per dozen (14.1 cents each)

Bottom line: Make more omelets with conventional eggs.

5. Pasta

A pantry staple, pasta tends to find its way on to the table at least once a week.

  • Simple Truth 100-percent whole-grain spaghetti: $2.39 per box (14.9 cents per ounce)
  • Mueller's 100-percent whole-grain spaghetti: $2.39 per box (18 cents per ounce)

Bottom line: Save more money with organic pasta in your pantry.

6. Marinara sauce

  • Simple Truth: $3.29 per jar (13.2 cents per ounce)
  • Ragu Traditional: $1.68 per jar (7 cents per ounce)

Bottom line: Ragu goes in the cart, for a savings of almost 50 percent.

7. Nutrition bars

Whatever you call them, nutrition bars, energy bars or cereal bars – they make snacking, for busy families, better.

  • Simple Truth's fudge graham flavor: $1 each
  • Fiber One's Chewy for Kids: 0.73 cents per ounce

Bottom line: Conventional keeps more coins in your account.

8. Bread

From French toast to PB&J, bread is a must-have on most everyone's list.

  • Simple Truth's 100-percent whole grain bread: $3.69 per loaf (13.2 cents per ounce)
  • Brownberry Smooth Texture 100-percent whole-grain bread: $3.19 per loaf (14.5 cents per ounce)

Bottom line: Brownberry beats out Simple Truth by a just a bit.

9. Peanut butter

A lunchtime standby for most moms, peanut butter packs a protein punch worthy of the pantry.

  • Simple Truth's creamy variety: $4.79 per jar (26.6 cents)
  • Jif Creamy Peanut Butter: $2.99 per jar (16.6 cents per ounce)

Bottom line: Jif packs savings along with that protein.

10. Apple juice

This childhood favorite can be found year-round in fridges everywhere.

  • Simple Truth's brand: $3.39 per jug (0.05 cents per ounce)
  • Mott's apple juice: $3.49 per jug (0.06 cents per ounce)

Bottom line: Save cash by purchasing the organic apple juice.

Old to new | New to old
May 3, 2013 02:44 am
 Posted by  dealshonest

Natural food items are always a healthy tonic for health. But I personally don't like the packed food that is available at many leading food stores. Such food does not have proper nutrients, I suppose. But maybe I stand somewhere wrong, but I always prefer fresh vegetables and fruits.

Jan 13, 2014 12:30 am
 Posted by  amberczygan

How much more is organic fruit than conventional fruit? Like percentage per pound?

Add your comment:
Advertisement

More »Latest Articles & Blog Posts

Upping the Prom Stakes: Teen Promposals Sweep High Schools

Upping the Prom Stakes: Teen Promposals Sweep High Schools

Prom? Kids are amping up the pitch with crazy creative presentations that rival wedding proposals – and, of course, posting the pix on social media.

Depression Risk is High for Young, First-Time Fathers

Depression Risk is High for Young, First-Time Fathers

It's common to hear talk about postpartum depression for moms. But, according to a new study, dads are feeling down, too, and suffering from paternal postpartum – or postnatal – depression.

Easter Treats Ideas – Recipes for the Kids

Easter Treats Ideas – Recipes for the Kids

Cupcakes, brownies, cake pops! These creative concoctions aren't just tasty – they're cute, too! Add some fun to your Easter celebrations with these sweets.

Make It Review: Rolli Stamps and Project Idea

Make It Review: Rolli Stamps and Project Idea

This cool new inked stamper product by Funnybone Muse is sure to be a family craft staple. Here's what it's about, and how to use it to jazz up a note card.

Craft Roundup: Muppets Most Wanted Inspired DIY Fun

Craft Roundup: Muppets Most Wanted Inspired DIY Fun

These cool DIY projects are a blast for kids and families to make, all celebrating Disney's latest movie spin on the classic Muppet gang.

Tax Tips for Parents: Deductions and Credits to Know About

Tax Tips for Parents: Deductions and Credits to Know About

April 15 is the IRS tax filing deadline, aka Tax Day. Whether you've got a baby or a college kid, here's how to get the most out of your income tax returns.

9 Month Bump Maternity Apparel Boutique in Trenton

9 Month Bump Maternity Apparel Boutique in Trenton

This downriver area consignment store is stocked with lots of trendy gently used options for new and expecting moms, plus handmade baby gifts and more.

Advertisement
Advertisement
Advertisement